Żywioł ziemi – ile jest go w Tobie? – Ola Uruszczak
Koncepcja żywiołów, które przejawiają się w naszym życiu, jest bardzo wdzięczna, prosta w zrozumieniu, i głęboka w treści. Każdy z żywiołów – a jest ich pięć: ziemia, woda, ogień, powietrze i eter, symbolizuje jakości, które są obecne dookoła nas – w otaczającym świecie, ale i w nas samych. Żywioły mają swoją moc, nadają strukturę i jakości. Żywioł ziemi jest tym, który stanowi podstawę, bazę, porządek. W jaki sposób żywioł ziemi przejawia się w naszym życiu? Czy wiesz ile ziemi jest w Tobie?
Jaka jest ziemia?
Do koncepcji żywiołów trzeba podejść jak do drogowskazów. Każdy z nas podświadomie rozumie i czuje pojęcie: „uziemić się”. Żywioły mają w sobie tę piękną prostotę, która pomaga nam je zrozumieć, nawet bez długich i specjalistycznych studiów. Aby zrozumieć jakie jakości do naszego życia wnosi żywioł ziemi, warto najpierw odwołać się do ziemi jako takiej i zadać sobie pytanie: jaka jest ziemia?
Ziemia
Ziemia jest solidna, ciężka i stabilna. Wyschnięta jest sucha, żółta i zimna. To elementem zwartej struktury, połączonej i przechowującej. Ziemia jest tym, co trzyma, ukorzenia, ugruntowuje. Daje się dotknąć fizycznie oddziałując na zmysł dotyku. Ziemia (wysuszona) niechętnie się formuje, ale przyjąwszy jakiś kształt nie zmienia go tak łatwo. Jest związana z cyklicznością i odwiecznym rytmem natury. Ziemia karmi, daje, ale też przyjmuje to, co jej oddajemy. Dzięki niej mamy swoje miejsce, pożywienie i schronienie.
Żywioł ziemi i jego przejaw
Solidność żywiołu ziemi przejawia się w pewności i bezpieczeństwie. Ziemia to wszystko to, co daje nam poczucie bezpieczeństwa: nasze miejsce, dom, środki do życia, stabilne relacje, zakorzenienie w rodzinie, przodkach, w tym co otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń.
Na poziomie ciała ziemia odnajdziemy w naszej miednicy, w nogach, mięśniach i części twardej kości.
Ziemia związana jest z grawitacją, tym co nie pozwala nam odlecieć w przestrzeń. Osoba stabilna to twardo stąpająca po ziemi. Kierunek działania tego żywiołu to stabilne rozprzestrzenianie się na boki. Obecność żywiołu ziemi poczujemy czując przestrzeń, w której fizycznie jesteśmy obecni (równie poprzez nagromadzone dookoła nas rzeczy).
Żywioł ziemi w harmonii
Gdy żywioł ziemi jest w harmonii czujemy się niezależni, umiemy wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, jesteśmy pewni siebie, czujemy się bezpiecznie na wszelkich płaszczyznach. Jesteśmy solidni w działaniach, które zobowiązujemy się podjąć. Mamy zdrowe podejście do życia: nie jesteśmy ani przesadnie poważni, ani beztroscy. Możemy polegać na naszej pamięci – nie zapominamy. Nie tracimy kontaktu z rzeczywistością.
Ziemia daje pewne przywiązanie do rytuałów, rutyny i cykliczności. Ziemia to też niskie, wibrujące, spokojne i rytmiczne tony.
Nadmiar żywiołu ziemi
Gdy żywioł ziemi jest zaburzony w stronę jego nadmiaru jesteśmy przesadnie uziemieni – nie możemy ruszyć z miejsca: czujemy się otępiali, nazbyt stali, mamy problem z poruszeniem się, mamy wrażenia utknięcia w martwym punkcie i brak wizji jak ruszyć do przodu. Pojawia się nadmierna senność, lenistwo i niewrażliwość. Często pojawia się rezygnacja, depresja, brak poczucia inspiracji i kreatywności. Zawodzi pamięć. Pojawia się tendencja do identyfikowania się z problemem. Nadmiar ziemi może przejawiać się w małomowności, lub nastawieniu na nadawanie i mówienie bez słuchania innych.
Niedobór żywiołu ziemi
Gdy żywiołu ziemi za mało, czujemy się niestali, rozchwiani, niezakorzenieni. Nieustannie poszukujemy czegoś, co może dać poczucie bezpieczeństwa. Nigdzie nie czujemy się jak w domu. Jesteśmy nieugruntowani. Brak w nas solidności i zadowolenia. Często nie kończymy zadań, których się podejmujemy. Możemy być pobudzeni, bujać w obłokach, lub czuć lęk i strach. Brak nam struktury, która pomaga nam budować spójną rzeczywistość.
Żywioły to pewne symbole. Powyższych wskazówek nie należy traktować zero-jedynkowo. Myślę jednak, że wyłania się z nich pewien obraz i tendencja. Gdy widzimy, że np. brakuje nam pewnych jakości danego żywiołu – sięgajmy po praktyki, które wzmacniają daną jakość. Gdy natomiast diagnozujmy jego nadmiar – szukajmy pomocy w innym żywiole, którego prawdopodobnie w danym momencie nam brakuje.
Jakości ziemi:
- stałość;
- stabilizacja;
- bezpieczeństwo;
- niezależność
- odpowiedzialność;
- porządek;
- cykliczność;
- rytm;
- integralność;
- spójność;
- akceptacja;
- troska;
- miłość;
- przynależność;
- więź;
- wsparcie;
- wspólnota;
- solidność;
- zakorzenienie;
- pewność;
- gromadzenie;
- połączenie;
- suchość;
- ciężkość;
- podstawa;
- żółte, ziemiste kolory.
O tym, w jaki sposób praktyka jogi może dodać żywiołu ziemi mówiłam w mojej transmisji: #kawanamacie ep. 51 „Uziemiający aspekt w praktyce jogi”. Polecam również nagrana przeze mnie praktykę uziemiającą, oraz nagranie medytacji prowadzonej, uziemiającej: Świadomości pulsowania.