Ajurweda - ogólnie

Problemy vata z włosami – Dr Partap Chauchan

Osoby o konstytucji vata przeważnie mają włosy ciemne, suche, ze strzępiącymi się końcówkami. W ich włosy często pojawia się łupież i często brak im połysku. Regularne mycie, olejowanie i szczotkowanie jest szczególnie ważne dla zdrowia skóry głowy
oraz dobrego samopoczucia osób vata i sprawia, że włosy stają się gładkie i lśniące.

Łupież
Jest kilka różnych receptur na specjalny olej do nakładania na skórę głowy, który może być pomocny przy leczeniu łupieżu. Wypróbuj poniższe receptury i wybierz ten, który w twoim przypadku działa najlepiej. Do wszystkich podanych niżej przepisów ma zastosowanie
taka sama instrukcja użycia: Zmieszaj składniki, przelej gotową miksturę do czystej szklanej butelki. Przed pójściem spać wmasuj olej w skórę głowy. Umyj głowę dopiero rano. Aby nie zabrudzić pościeli, owiń głowę w ręcznik lub inną tkaninę albo załóż czepek pod prysznic.

Olej z kamforą do masażu głowy
• kamfora – 1 łyżeczka
• klej kokosowy lub olej neem – 4 łyżeczki

Podgrzej olej w zakrytym garnku. Do ciepłego oleju dodaj kamforę.
Nie gotuj oleju, ponieważ kamfora wówczas wyparuje.

Olej rycynowy-neem do masażu głowy
• olej rycynowy – 4 łyżeczki
• olej neem – 4 łyżeczki
• olej kokosowy – 4 łyżeczki

Lekko podgrzej, zmieszaj i wmasuj w skórę głowy.

Na łupież bardzo dobrze działa też masowanie skóry głowy specjalnym, gotowym ajurwedyjskim olejem do włosów z dużą zawartością ekstraktu z zioła o nazwie bhringaraj, które w formie sproszkowanej można przyjmować także w trakcie takiej terapii doustnie – pół łyżeczki dziennie, do ustania ostrych objawów łupieżu. Bhringaraj jest już dostępny w Polsce, głównie w sklepach indyjskich – zarówno jako główny składnik olejów do włosów, jak i w formie proszku.

Włosy wypadające, suche i zniszczone

Suchość włosów może być wrodzona lub spowodowana aktualnym rozregulowaniem doszy vata. Przypomnijmy raz jeszcze, że vata, niezależnie od tego, jaki mamy typ konstytucji, podnosi spożywanie zbyt dużej ilości suchych produktów (pokarmów niewystarczająco oleistych) lub jedzenia zbyt stymulującego, powodującego w organizmie gazy lub zawierającego dużą ilość cukru, sztucznych dodatków i białej mąki. Wszystkie czynniki podnoszące vata mogą
prowadzić także do wysuszania włosów. Rzecz jasna, również chemiczne farbowanie włosów niezależnie od typu konstytucji jest powodem utraty elastyczności, matowienia, wysuszenia włosów oraz skóry głowy, a także wypadania włosów. Podstawowym środkiem jest regularny masaż olejowy skóry głowy i włosów.

Masaż olejowy głowy na suche, wypadające, zniszczone włosy:
Podgrzej olej kukurydziany, z bhringaraj lub z amli czy też oliwę z oliwek do temperatury ciała i wmasuj w skórę głowy. Jeśli masz więcej czasu, możesz zrobić na podstawie poniższej receptury specjalną domową kurację odżywiającą zniszczone włosy.

Olej z cytryną do masażu głowy
• olej kokosowy
• sok z cytryny

Podgrzej do momentu, kiedy olej uzyska płynną konsystencję, dodaj sok z cytryny i dobrze wymieszaj. Wmasuj w skórę głowy.

Olej kokosowo-sandałowy do masażu głowy
• sok z cytryny
• olej kokosowy
• olejek sandałowy

Lekko podgrzej, zmieszaj i wmasuj w skórę głowy.

Fragment z książki „Ajurweda i piękno” – dr Partap Chauhan, Wyd. Virgo 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *