Ajurweda - ogólnie

Problemy pitta z włosami ~ Dr Partap Chauchan

Przedwczesne siwienie

Jeśli włosy siwieją przed trzydziestym piątym rokiem życia to jest to przedwczesne i przeważnie wiąże się z nierównowagą doszy pitta w organizmie. Duży wpływ na to mogą mieć: palenie, częste picie kawy, herbaty, alkoholu, spożywanie mięsa, a także pokarmów smażonych, tłustych, pikantnych, kwaśnych lub zakwaszających organizm.

Można też śmiało stwierdzić, że zdrowe włosy zależą od stanu jelit, a dokładniej – od codziennych, regularnych wypróżnień. Jeśli cierpisz na zaparcia, skorzystaj z mieszanki triphala, łagodnego ajurwedyjskiego ziołowego środka przeczyszczającego – zażywając jedną łyżeczkę przed snem. Na kondycję włosów ma wpływ także dieta, w której powinny się znaleźć zawierające krzem zielone warzywa liściaste, owoce i kiełki, zarodki pszenne i różne orzechy i nasiona. Skuteczny w zapobieganiu przedwczesnemu siwieniu jest też olej z amli. Należy także używać łagodnego szamponu, który nie zawiera nadmiaru dodatków chemicznych.
Zamiast szamponu do mycia włosów powinno się używać jogurtu albo orzechów piorących, dostępnych już na ogół w sklepach ze zdrową żywnością.

Przedwczesne łysienie

Przedwczesne łysienie oraz nadmierne wypadanie włosów jest także związane z brakiem równowagi doszy pitta. Należy przede wszystkim wyłączyć z diety produkty podwyższające Ogień, to znaczy kawę, alkohol i ostro przyprawione potrawy. Doszę pitta wzmaga również palenie papierosów, powodując wypadanie włosów. Jednym z głównych ajurwedyjskich sposobów zapobiegania przedwczesnemu łysieniu jest masaż głowy. Codziennie masuj
palcami skórę głowy w różnych kierunkach. Uaktywnia to ukrwienie skóry i odpręża. Można również w ramach kuracji spożywać jedną łyżeczkę proszku z amli i bhringaraja rano i wieczorem. Wykorzystaj także poniższe recepty:

Olej na wypadające włosy
• 1 część soku z cytryny
• 2 części oleju kokosowego

Wymieszaj i wmasuj w skórę głowy. Zmyj ciepłą wodą po trzech lub czterech godzinach. Możesz zostawić olej na głowie całą noc i zmyć rano szamponem ziołowym. Stosuj ten zabieg regularnie raz na tydzień.

Zioła na wypadające włosy
• mieszanka ziół – kurkuma, amla, liście neem – w równych ilościach

Zmiel, wymieszaj i zażywaj po pół łyżeczki mieszanki z wodą dwa razy dziennie.
Jeśli amla i neem nie są dostępne, wystarczy sama kurkuma.

Maska ziołowa z henną na siwiejące włosy
amla (proszek)
• jogurt

Namocz proszek z amli na noc w jogurcie w proporcji pół na pół.
Nałóż na skórę głowy i pozostaw na 20–30 minut pod przykryciem z folii i ręcznika. Następnie zmyj.

Fragment z książki „Ajurweda i piękno” – dr Partap Chauhan, Wyd. Virgo 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *